Varis

Varis, cilt yüzeyinin hemen altında gözle görülebilecek düzeyde şişmiş, büzülmüş damarlara verilen isimdir. Bacaklarda yüzeysel toplardamarların düzensiz bir biçimde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması varis olarak adlandırılır.

Varis Neden Oluşur?

Varis oluşumunun nedenlerinden kalıtsal faktörler çok önemlidir. Ailede varisin olması diğer bireylerde görülme ihtimalini oldukça arttırır. Öyle ki her üç varisli hastanın ikisinde ailesel geçiş görülür. Ayrıca hormonal farklılıklardan dolayı, hamilelikte ve doğum kontrol hapı kullanımı sırasında varis daha sık görülür. Kadınlarda daha sık görülmesinin sebepleri bunlardır. Ayrıca bazı ırklarda daha fazla görülmesi varisin kalıtsal rolünün göstermektedir.

Aşırı şişman kişilerde ve hamilelerde varis daha çok ortaya çıkar.

Uzun süre hareketsiz ayakta duran ya da oturan kişilerde varis görülebilir. Öğretmenler, doktorlar, berberler, garsonlar, gişe görevlileri vb.  Bu durum varisin nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve mesleği gereği bu şekilde yaşayan kişilerin dikkat etmesi gerekir.

Uzun süre araba ya da uçak yolculuğunun yapılması, sağlıklı kişilerde bile ayaklarda şişliğe ve toplardamarlarda yetmezliğe yol açmaktadır.

Bunların dışında sıcak su, toplardamarların pıhtılaşıp tıkanması sonucu varis gelişebilir. Sıcak banyo ve kaplıcalar varisli kişiler ve varis riski taşıyanlar için zararlıdır.

Varis Tipleri Nelerdir?

Vücudumuzda değişik bölgelerdeki toplardamarlarda oluşabilen varisler bulundukları organa/yere göre çeşitlilik gösterirler:

 • Vulvar Varis (Kadın genital organlardaki varis):Bu varislerin oluşum nedenleri ve tadavisi bacak varisleri gibi yapıldığından konumuza dahil edildi.
 • Ösefagus (yemek borusu) Varisi: Sebepleri, oluşumu ve tedavisi tamamen farklıdır ve mutlaka değerlendirilmeye alınmalıdır.
 • Varikosel: Testislerin toplardamarlarında genişleme şeklinde olan bir tür varistir; sebebi ve tedavisi bacak varislerine benzemektedir. Uzmanlık alanımıza girmediğinden bahsedilmeyecektir.
 • Hemoroid: Her nekadar son dönemde hemoroidde asıl problemin damar genişlemesi değil daha çok taşıyıcı bağ dokusunda zayıflık ve hasar olduğu kabul edilsede makat bölgesindeki toplar damarlardaki genişleme varis tanımlamasına uymaktadır.
 • Bacak Varisleri: Yerçekimi etkisi ile bacaklarda daha sık rastlanan varisler değişik şekillerde karşımıza çıkar:
 • Spider anjiomları ve telenjiektaziler: Örümcek ağını veya yıldızı andıran, ciltte yüzeyel yerleşim gösteren, 1 mm veya daha az çaptaki varislerdir. Elle hissedilmezler. Mavi veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülürler. Bu çizgisel oluşumlar tüm bacağı sarabilirler.
 • Retiküler varisler:Ciltten hafif kabarık, çapları 4 mm’ den küçük olan mavi, mor renkli, elle hafifçe hissedilebilen varislerdir.
 • Yüzeysel ana varisler:Elle ve gözle kolayca fark edilebilen, 4 mm’den büyük çaplı, cilt altında seyreden varislerdir.
 • Büyük Toplar Damar Varisleri: Büyük ve küçük safen venleri denilen büyük toplar damarların seyirleri boyunca görülen büyük, geniş kıvrımlar oluşturan ve damarın kendine ait yeşilimsi renginin yansımasının görüldüğü varislerdir.
 • Derin Varisler:Toplar damar sisteminde derinden seyreden, yani buzdağının altından kaynaklanan varislerdir.
 • Kombine tipler:Birkaç değişik varis tipinin bir arada bulunmasıdır.

Varis Belirtileri

Varisin varlığından söz edebilmek için varisin gözle görünür olması gerekmiyor. Örneğin hiçbir muayene bulgusu olmamasına rağmen
* Bacaklarda ağırlık,
* Çok şiddetli bacak ağrısı,
* Şişkinlik,
* Gece krampları
gibi şikayetler varis başlangıcıdır. Hastalık başlamış, ilerliyor demektir. Bu kişiler, akşama doğru ayaklarının artık ayakkabıya sığmadığını, ayaklarını uzatınca rahatladıklarını söylerler. Hasta grubunun büyük çoğunluğunu da bu kişiler oluşturur. Bu aşamada alınacak basit önlemlerle hem hastalığın ilerlemesini önlemiş hem de daha konforlu, rahat bir hayat yaşama şansını elde etmiş oluruz. Baldır kaslarını geliştirecek basit bir yürüyüş veya bisiklet sporu ile hastalık önlenebilir, geciktirilebilir, şikayetler asgariye indirilebilir.

Varis Oluşumu Nasıl Engellenir?

 • Uzun süre sabit ayakta kalmamalı yada uzun süre harekersiz oturulmamalı
 • Düzenli yürüyüşler, egzersiz ve baldır adelesini çalıştıran hareketler
 • Kilo kontrolü
 • Elastik (basınç uygulayan) çorap kullanımı
 • Günde en az 2 defa 20 dakikalık süreyle ayakların elevasyonu
 • Dolaşımı bozacak dar ve sıkı giysiler giyilmemesi
 • Uzun yolculuklarda sık sık hareket etmek, kısa molalar vermek
 • Otururken uzun süreli dolaşımı bozmaması için bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılması

 

Varis Tedavisi Yöntemleri

Varis tipi, boyutu ve yaygınlığına göre değişik yöntemlerle tedavi edilir. Tedavide ki amaç şikayetleri hafifletmek, komplikasyonları önlemek ve kötü görünümün düzeltilmesidir.

Eğer çok fazla rahatsızlık vermiyor ve belirtileri çok az ise, doktorunuz yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı önerebilir. Fakat aşırı şikayet, kan pıhtısı ve cilt bozukluğu söz konusuysa en uygun yöntem ile tedavi önerecektir.

Özellikle kadınlar ağrı, sızlama ya da benzer şikayetleri söz konusu değilse bile kötü görünümden dolayı varislerinin tıbbi olarak tedavi olmasını isterler.

Mevcut varisler tedavi edildiğinde, yaşam tarzında değişikliklere gidilmezse yeni varisler söz konusu olabilir. Buna engel olmak adına aşağıda ki faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi yöntemlerle varis tedavisinde ki amaç sorunlu damarın tahrip edilmesidir. Damarların yok edilmesi ya da kapatılması herhangi bir soruna neden olmaz. Kan başka damarlardan akışına devam eder.

Varis Tedavisi yöntemlerini kısaca açıklamak gerekirse,

Skleroterapi
Varisli damarların tahrip edilmesi için damar içine ince uçlu bir iğne aracılığıyla madde enjekte edilir. Bu madde damarın tahrip olmasını sağlar ve dolayısıyla varisler yok olur. Çoğunlukla kılcal ve orta varislerin tedavisinde tercih edilir.

Mikro Skleroterapi
Çok küçük varis tipleri için tercih edilir. Az miktarda ki madde, çok ince uçlu bir iğne kullanılarak damara enjekte edilir. Damar bu şekilde zedelenir ve sorun ortadan kalkar.

Damar İçi Lazer ile Varis Tedavisi (EVLT) nedir?

EVLT varise neden olan toplardamarın, iz bırakmadan ve ameliyatsız lazer ışınları kullanarak içten yakılması yöntemidir. Bu teknik ile varise ve ağrıya neden olan bozulmuş ve hasarlı damar ameliyata gerek kalmadan lazer ile içten yakılarak tam bir iyileşme sağlanır. Hastalığın yüzeysel damarlarda oluşturduğu etki kaybolur. Varisler büyük oranda kendiliğinden geçer. Çok geç kalınan vakalarda ise tamamlayıcı olarak Ultrasonografi rehberliğinde Köpük Skleroterapi ve dışarıdan lazer işlemi uygulanabilir.Lokal anestezi ile müdahale odasında yapılabilmesi , kısa ve büyük ölçüde ağrısız bir iyileşme dönemi olması gibi avantajları bulunmaktadır. Varislerin lazer Tedavisi genellikle 1 saatten az bir sürede yapılıyor ve hasta müdahele odasından yürüyerek çıkıp aynı gün evine dönebiliyor. Günlük normal aktivitelerini hemen yapabilen hastalar eğer çalışıyorlarsa kısa süre içinde işlerine başlayabiliyor.

Lazer ile Kılcal Varis  tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi
Lazerle Varis Tedavisi

Özellikle bayanlarda kötü görünümü nedeniyle rahatsızlık yaratan kılcal varislere yönelik cilt üzerinden uygulanan lazer oldukça doyurucu iyi sonuçlar alınmaktadır.Kılcal varisler ciddi bir hastalık olmamasına rağmen tedaviye alınan hastaların büyük kısmı var olan sızlamaların düzeldiğini tarif etmektedir. Fiziki anlamda ciddi sorun yapmasada özellikle görsel açıdan ve kendini iyi hissetmek bakımından kılcal varisler  sosyal sorun olabilmektedir.

Kılcal varis tedavisinde  yaygın kullanılan yöntem olarak ön plana çıkan Lazer ile tedavi yönteminde;  enerji taşıyan ışığın damara uygulanması ile  yoğun ışığın daha koyu renkli olan varis tarafından tutularak ısınıp yok olması prensibine dayanır.70-90 dereceye kadar ısınan damar duvarı ve içindeki kan hücreleri tahrip olur ve vücut tarafından taşınarak yok edilir. Uygulanan kılcal varis için kalıcı tedavi sağlar yani tedavi olan damar sonsuza kadar kaybolur. Lazerle kılcal varis oluşumlarının tedavisi her hastanın lezyonlarına göre kişiye özel planlanmalıdır. Farklı hastalarda lezyona göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir kaç aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Genellikle lazerle varis tedavisinde tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedavi edilmeyen kılcal varisler giderek daha hızlı yaygınlaşmaktadır bu sebeple var olanların tedavi edilmesi yaygınlaşmayıda engeller.

Kılcal Varislere uygulanan Lazerin üstünlükleri;

*Uygulama kolay ve ağrısızdır,uyuşturucu ve narkoz uygulanmaz.

*İstirahat gerektirmez,tedavi süresince hasta işine devam eder

*İz bırakmaz

*Tedavi süresince ve sonrasında bandaj veya varis çorabı kullanılmaz.

*Tedavi başarı oranı yüsektir , daha az tekrarlama olasılığı vardır.

* İşlem sonrası hasta memnuniyeti çok yüksekdir.

* Başarı oranı %93-100 arasındadır

Lazer Ablasyon Teknolojisinin Getirdiği İmkanlar

Deneyimli ellerde varis tedavisinde devrim niteliğinde bir değişiklik yapmıştır. Dünyada son yıllarda Endovenöz Lazer Ablasyon tekniği ile varis tedavisi, yüzyıldır uygulanan ameliyat sayılarını geride bırakmıştır.

Doktorların ve hastaların bu yeni tekniğe büyük rağbet göstermesi Varislerde Endovenöz Lazer Ablasyonun  daha az yan etkili,  daha kolay, daha hızlı ve hepsinden önemlisi daha başarılı bir yöntem olmasıdır.

Varis hastalığının  asıl sebebi damarlarda oluşan yapısal bozukluğa bağlı olarak toplardamarlarda genişleme ve kapaklardan  geri kaçışın olmasıdır. Doppler incelemede  varise neden olabilecek tüm  kaçış noktaları detaylı olarak tespit edilir  ve  tüm hasarlı damarlar tedavi edilir. Bu şekilde hastalığın tekrarlamasının da önüne geçilmiş olur.

Varis şikayeti olan olguların  hastalığın tüm aşamalarında hem koruyucu hemde tedavi olmak amacıyla sorunlarını ihmal etmeden tedavilerini yaptırmaları gerekmektedir.

Paylaş