Mide Botoksu Sıkça Sorulan Soruları - İzmir Özel Park Tıp Merkezi

Mide Botoksu Sıkça Sorulan Soruları

Mide botoksu yaptırmak isteyen hastaların merak ettiği çok sayıda soru bulunur. Hastaların, aklına takılan konular hakkında en doğru bilgiyi doktorlarından alabileceklerini unutmamaları gerekir. Ameliyat olmadan önce aklınıza takılan tüm sorular ile ilgili doktorunuza danışabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz. Genel olarak mide botoksu hakkında sık sorulan soruları açıklayalım;

Mide botoksu ne gibi avantajlar sağlar?

Mide botoksu çok kısa süren bir uygulama olmasının yanında çok sayıda da avantaj sağlar. Sağlamış olduğu bu avantajlar sayesinde tercih edilme oranı her geçen gün artmaktadır. Bu avantajları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;
• Hastalar, bu uygulamanın ardından 3-4 saat gibi kısa bir süre içinde günlük yaşamlarına dönebilirler.
• Cerrahi olarak uygulanan bir operasyon olmadığı için yan etki ve komplikasyon görülmez.
• Mide botoksu sırasında kullanılan ilaçlar 4-6 ay sonra vücuttan tamamen atıldığı için kalıcı hasara neden olmaz.
• İleri derecede obez olan hastaların dışında, kilo vermek isteyen ve belirli şartları taşıyan herkes, mide botoksu olabilir.
• Diğer kilo verme yöntemlerine göre çok daha az tehlikelidir ve başarı oranı çok daha yüksektir.
• Fazla kilolu olan kişilerde görülen diğer sağlık sorunlarının önüne geçilmesinde de etkili bir yöntemdir.
• Bu uygulama sonrasında hastaların hastanede kalması gerekmez. Bu nedenle maliyeti daha azdır.

Hamilelik döneminde mide botoksu yaptırabilir miyim?

Mide botoksu uygulamasının hamilelik döneminde yapıldığına dair dünya genelinde çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle bebeğe ya da anneye herhangi bir yan etkisi olup olmadığı bilinmemektedir. Bunların sonucunda hamilik döneminde mide botoksu uygulaması yapılmaz.

Mide botoksu sonrası ne kadar süre hastanede kalırım?

Mide botoksu uygulaması sonrasında hastalar kusma ya da ağrı gibi yan etkiler yaşamazlar. Bu komplikasyonların görülmesi ihtimali oldukça azdır. Ayrıca hastalar, uygulamadan sonra günlük hayatlarına kısa bir süre içinde dönebilirler. Bu nedenle uygulamanın ardından hastalarda yan etki gelişip gelişmediğinin kontrol edilmesi için 1-2 saat gözetim altında tutulmaları yeterlidir. Bu sürenin sonunda hastalar, evlerine taburcu edilir.

Mide botosku kilo verme garantili midir?

Mide botoksu, diyet yapamayan ve spor ile kilo veremeyen kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Mide botoksu ile kısa sürede kolayca istenilen kiloya ulaşılabilir ancak tek başına yeterli olmayan bir yöntemdir. Mide botoksu ile birlikte hastaların kilo verebilmesi için diyet ve egzersiz programlarına da uymaları gerekir. Diyetisyen tarafından verilen kişiye özel diyet programlarına ve egzersiz programlarına mutlaka uyulmalıdır. Aksi takdirde tek başına mide botoksu ile kilo vermeniz mümkün değildir.

Mide botoksu işleminden sonra midemde kalcı hasar meydana gelir mi?

Mide botoksu Türkiye’de ve dünyada en çok uygulanan yöntemdir. Bunun nedeni mideye hasar vermemesi ve etkisinin yalnızca 4-6 ay sürmesidir. Mide botoksu ile vücuda enjekte dilen ilaçlar 4-6 ay sonra vücuttan kendiliğinden atılır. Bu nedenle kalcı bir hasara neden olmaz.

Mide botoksu olmak için yaş sınırı var mıdır?

Mide botoksu uygulaması, kilo vermek isteyen herkes için uygulanabilir ve belirli bir yaş sınırı yoktur. Ancak hastaların 18 yaşından büyük olması istenir. Hastaların bu tedaviyi olabilmesi için aynı zamanda gebelik durumu, genetik hastalıklar ve vücut kitle endeksi gibi kriterlere de uygun olması gerekir.

Mide botoksunun etkisi ne zaman görülür?

Mide botoksu uygulamasının ardından hastalar, 3 saat içinde tam iyileşme gösterir. Bu uygulamanın etkileri ise 2-3 gün içinde başlar ve 4-6 ay süre devam eder.

Mide botoksu sonrası beslenme nasıl olmadır?

Hastalar, bu uygulamadan 2-3 saat sonra beslenmeye başlayabilirler. Ancak sıvı gıdalar ile beslenmeye başlanılması tavsiye edilir. Diyetisyeninizin verdiği beslenme programına uymakla birlikte şekerli gıdalar tüketmemelisiniz. Çünkü şeker, botoksun etkisinin azalmasına neden olacaktır. Ayrıca asitli ve fast food gibi zararlı gıdaların da tüketilememesi gerekir. Bu gıdalar, midede uzun süre kalacağı için ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarına neden olabilir.
Mide botoksundan sonra hastaların sıvı ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir.

Mide botoksu ağrılı ve acılı bir işlem midir?

Mide botoksu sırasında anestezi uygulanır. Ayrıca endoskopik muayene sırasında kullanılan cerrahi aletler yardımıyla yapıldığı için hastalar ağrı ya da acı hissetmez. 20 dakika süren bu işlemin sonucunda hastalar yine ağrı ya da acı hissetmezler. Yalnızca boğazda hafif rahatsızlık hissedilir ve kalıcı değildir. Alerjik reaksiyonlara bağlı olarak görülen ağrı ve acı hissi ise hemen müdahale edilebilen ve kısa süreli yan etkilerdir.

Mide botoksu uygulamasının mide balonundan farkı var mıdır?

Mide balonu uygulaması da mide botoksu gibi kilo vermeye yardımcı olan bir yöntemdir. Mide balonunda midenin uç kısmına yabancı bir cisim konulduğu için hastaların zaman zaman mide bulantısı ve ağrı hissetmesi normaldir. Ancak mide botoksu sonrasında bu yan etkiler görülmez. Ayrıca mide balonu uygulamasından sonra bu balonun boyutunun hastaya göre ayarlanması gerekir. Bu nedenle mide balonu uygulamasında birden fazla endoskopik işlem uygulanmalıdır. Mide botoksunda ise tek işlem ile 4-6 ay süren etki sağlanır.
Mide balonu uygulamasında yan etki görülmesi ihtimali yüksekken mide botoksunda yan etki görülmez. Mide botoksu, mide balonuna göre daha kısa süren, daha az maliyetli olan ve çok daha konforlu bir yöntemdir.

Mide botoksu nerede yapılır?

Mide botoksu uygulaması tam teşekküllü bir hastanede yapılmadır. Bu uygulamanın yapılması için gastroentoloji doktorları ile birlikte fizik tedavi uzmanları ve diyetisyenlerin birlikte çalışması gerekir. Hastaların, mide botoksu olmak için gastroentoloji doktorlarına muayene olması gerekir.

Mide botoksu fiyatları ne kadardır?

Mide botoksu fiyatları, uygulanacak hastaneye ve doktorun uzmanlığına göre değişir. Bu nedenle bir fiyat vermek doğru olmaz. Fiyat araştırması yaparken doktorunuzun bu konuda ki uzmanlığına önem vermeli, uygulamayı olacağınız hastaneden aynı zamanda diyet ve egzersiz desteği almanız gerektiğini de göz önünde bulundurmalısınız. Alacağınız tüm bu tedaviler, mide botoksu fiyatlarını etkileyecektir.

Mide botoksu için kilo sınır var mıdır?

Mide botoksunun uygulanması için hastaların vücut kitle endeksinin 40’ın üzerinde olması gerekir. Ayrıca hastaların fazla olan kilolarının 15-20 kilo kadar olması önemlidir. Mide botoksu için en uygun hasta profili ise 18-30 yaş arası olan ve 20 kiloya kadar fazla kilosu olan hastalardır.

Mide botoksu nasıl kilo verdirir?

Botoks, botulinum adı verilen bakterilerin toksinlerinden elde edilir. Botoks enjekte edilen kaslar aktifliğini yitirir ve bir süre daha az çalışır. Mide botoksunda da botulinum bakterisinden elde edilen toksinin mideye enjekte edilmesi sağlanır. Midenin yaklaşık 15-20 yerine enjekte edilen bu toksin, mide kaslarının yavaş çalışmasını sağlar. Aynı zamanda midenin üst kısmında bulunan iştah hormonunun da salgılanmasını azaltır ve hastanın uzun süre tokluk hissetmesini sağlar. Midede uzun süre kalan ve daha geç sindirilen besinler, hastaların kısa sürede kilo vermesine yardımcı olur. Etkisi yaklaşık olarak 4-6 ay arasında süren botoks uygulaması ile hastalar diyet ve spor programlarına da uyarak, kısa süre içinde istedikleri kiloya ulaşabilirler.