Saç Ekimi

Ön Görüşme Formu

  SAÇ EKİMİ NEDİR?

  Saç dökülmesi hem hanımefendi hem de beyefendiler için ciddi bir sorundur. Saçsız bir görüntüye sahip kişinin yaşından daha olgun ve yıpranmış göründüğü bilinir. Bu durum bazı kişilerin psikolojisini olumsuz yönde etkilediğinden, sorununu gidermek adına çözüm aramaya başlar.
  Genetik faktörler, hormonal rahatsızlıklar, düzensiz beslenme, kansızlık, vitamin eksikliği, bazı dermatolojik rahatsızlıklar, herhangi bir hastalığın ya da tedavinin yan etkisi, stres ve diğer dış etkenler sebebi ile kişi saç kayıpları yaşayabilir.

  Bazı dökülme tiplerinde saç, destek tedaviler ile geri gelebilir ya da kalitesi arttırılabilir. Fakat cilt altında saç kökü öldüyse yapılabilecek tek şey, saç ekimidir.

  Saç ekiminde genetik dökülmeye direnç gösteren, dökülmemeye kodlanmış saçlı bölgeden (iki kulak arasında kalan saçlı bölge) özel fue motoru yardımı ile tek tek saç kökleri alınır, saçsız olan bölgeye diğer saçların çıkış yönüne doğru kanallar açılarak saç kökleri yerleştirilir. Saç ekimi 4-8 saat arası sürmektedir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştiğinden hasta, ağrı veya acı hissetmemektedir. Ekimden 7-10 gün sonra kabuklanma olur. Kabuklar dökülene kadar özel pansuman ve yıkama işlemi gerçekleştirilir. Özel Park Tıp Merkezi’nde bu bakım ve yıkama işlemleri uzmanlarımız tarafından, ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

  Gelişen teknolojiyi takip eden Özel Park Tıp Merkezi saç ekimi uygulamalarında, en ince uçlar kullanılır. Bu sebeple saç kökleri alırken zarar verilmeden maksimum kök sayısına ulaşılır. Ayrıca, saç köklerinin yerleştirileceği kanalları açarken de daha sık ve doğal görüntüyü kazanmış olur.

  Özel Park Tıp Merkezi’nde uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilen saç ekimi sonrası, kişi daha genç, öz güven sahibi, sosyal ve iş hayatında daha kendinden emin olur. Bu da başarı ve mutluluğu beraberinde getirir.
  Özel Park Tıp Merkezi olarak, geçen zamanı geri getiremeyiz ama zamanın götürdüğü saçlarınızı tekrar size kavuşturabiliriz.

  SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANIR ?

  • Genetik erkek tipi saç dökülmesinde,
  • Doğuştan çıkmamış saçlı bölgede,
  • Saçkıran (Alopesi) sebebi ile saçsız kalan bölgede (Uzman hekim tarafından o bölgede artık saç çıkmayacağı ve hastalığın aktif olmadığı durumlarda onay vermesi gerekir),
  • Enfeksiyona bağlı saç kayıplarında, yanık, travma ve ameliyat sonrası saçlı deride oluşan skar dokularda (Cilt altındaki damarlanmanın bozulmamış olması gerekmektedir),
  • Ön saç çizgisinin zamanla geriye gitmesinde,
  • Kozmetiğe bağlı saç kayıplarında,
  • Psikolojik rahatsızlık ve strese bağlı yaşanan kök kayıplarında (Rahatsızlığın geçmesi gerekir),
  • Belirli açıklık meydana gelmiş, kişiyi rahatsız ediyorsa ve sağlığı saç ekimi yapmasına engel değilse,
  Kişiye saç ekimi yapılabilir.

  SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANMAZ ?

  Saç ekimi uzun süren tıbbi bir işlemdir. Anestezi aşamasında ve işlem sonrasında kullanılması gereken bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçların kullanılması ve gerekli ameliyat şartları bazı kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebep ile saç ekimi düşünen kişinin sağlık şartlarının operasyona uygun olması gerekmektedir. Saç ekiminin uygulanması sakıncalı olan kişiler,
  • Kalp rahatsızlığı olan kişiler,
  • Kan sulandırıcı aspirin ve türevi ilaç kullanmak zorunda olanlar,
  • İleri derece tansiyon problemi olan kişiler,
  • İleri derece şeker hastalığı olan kişiler,
  • Böbrek yetmezliği sorunu yaşayan kişiler,
  • İleri derecede psikolojik rahatsızlığı yaşayan kişiler,
  • Kanser tedavisi gören ya da son 5 yıl içerisinde geçirmiş olanlar (5 yıl geçmiş ise doktor onayı gerekmektedir),
  • Bazı cilt rahatsızlıklarında (Doktor onayı istenir),
  • Son 2 yıl içinde Roacctune ve türevi ilaç kullanan kişiler,
  • Ciddi risk teşkil eden durumlarda,
  • Bağışıklığı ve kan değeri çok düşük olan kişilerde (tedavi olması beklenir),
  • Bazı cilt hastalıklarına sahip olan kişilerde,
  • Ağır travma ya da ameliyata bağlı kafatasında eksiklik olan bölgeye,
  Kesinlikle saç ekimi işlemi önerilmemektedir.

  SAÇ ANALİZİ VE MUAYENE

  Saç ekimi planlamadan önce kişi Özel Park Tıp Merkezi’nin uzman kadrosu tarafından muayene edilir. Bu zamana kadar geçirilmiş hastalıklar, kullanmış olduğu ilaçlar ile ilgili veriler sağlanarak, kişi sağlığının saç ekimine uygun olup olmadığı belirlenir. Şüpheli durumlar var ise kişi ilgili bölüme sevk edilerek uzman hekimin muayenesi ve onayı istenir.
  Saç ekimi için planlama gerçekleştirilirken kişinin saç dökülmesinin sebebi, dökülme süresi, yaşı, planlanan ekim alanının büyüklüğü, donör alanının sıklığı ve saç yapısı baz alınarak değerlendirme gerçekleştirilir. Saç ekimi sonrası sahip olunacak görüntü hakkında en doğru bilgilendirme yapılarak, hastanın beklentisi sorgulanır. İşlem sonrası görüntü eğer kişinin beklentisini karşılıyor ise saç ekimi için randevu oluşturulur.
  Saç ekimi yaptıracak kişinin işlem öncesi doktorunun istediği tahlilleri yaptırması zorunludur. Bu tahliller Özel Park Tıp Merkezi’nin kendi laboratuvarların da gerçekleşir. Saçlı deride mevcut kızarıklık, döküntü ya da sivilcelenme var ise tedavisi yapılır ve iyileştikten sonra saç ekimi gerçekleşir.
  Özel Park Tıp Merkezi’nde saç ekimine başlamadan önce uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilecek doğru analiz ve planlama, hastanın saç ekimi esnasında ya da sonrasında oluşabilecek komplikasyonların oluşmasına engel olduğu gibi hasta memnuniyetini de belirleyecektir.
  Saç ekimi yapılması gereken alan çok geniş ve donör alan sınırlı ise alan komple kapanmayacak ya da bir seans daha müdahale gerekecektir. İlgili bilgi en doğru şekilde kişiye aktarılır.
  Saç ekiminin estetik bir operasyon olduğunu düşünürsek, yapılabilecek saç ekimi kişinin beklentisini karşılayamayacak ise vazgeçilir.