PRP

Ön Görüşme Formu

  Platelet rich plasma

  Platelet rich plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulamasının kısaltılmış adıdır.

  Bir kişiden alınan az miktardaki kanın santirifüjden geçirilerek (ayrıştırılarak) bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme ve yapılanmasına destek olma amaçlı enjeksiyon yoluyla cilt ve cilt altına geri verilmesi işlemidir.

  P.R.P. sistemi; vücuda enjekte edildiği bölgelerde kök hücreleri uyarıp, aktif hale geçirirerek dokuların yenilenmesine yardımcı olan bir yöntemdir.

  P.R.P. yönteminde amaç nedir?

  Kanın pıhtılaşmasını sağlayarak vücuttaki onarımı sağlayan Plateletlerin (trombosit hücreleri) görevi vücutta oluşan herhangi bir hasar durumunda doku onarımını sağlamaktır. P.R.P. sisteminde ise amaç; ayrıştırma işleminden geçirilerek elde edilen plateletlerin ve büyüme faktörlerinin ihtiyaç duyulan bölgeye çok daha fazla ulaşmasını sağlamaktır.

  Bu sayede kolajen üretiminin oluşmasını uyarmada etkili olan P.R.P yöntemi; cildimizin gençleştirilmesinde saç, yüz, vücut yani vücudumuzun her alanının hızla yenilenmesini sağlamada en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

  P.R.P. Uygulaması:

  Kişiden alınan bir miktar kan santrifüj işleminden geçirilerek plateletlerin ayrışması sağlanır. Ayrışmış plateletler normalden 10 katı kadar daha fazla yoğunluğa sahiptir. Elde edilen ayrışmış plateletler (trombosit hücreleri) tedavi yapılacak bölgeye enjekte edilir. Plateletler cilt alında büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak onarımın gerçekleşmesi, kırışıklıklar-akne gibi cilt problemlerinin etkili biçimde giderilmesi ve yenilenmesinde etki gösterir. P.R.P. işlem süresi en fazla yarım saattir ve mezoterapi tekniği ile uygulanır.P.R.P. uygulama alanları

  -Tüm cildin yapılanmasında, parlak ve sağlıklı görünüm elde etmesi için

  -Saç ekimi sonrası veya saç problemlerinde

  -Yüz, boyun, dekolte, bacak, eller ve kolların estetik tedavisi

  -Oluşmuş kırışıklıkların giderilmesi, elastikiyet kaybı

  -Oluşmuş olan yara, çatlak izlerinin iyileşmesine destek olmak amacıyla

  -Hiperpigmentasyon

  -Kolajen azalması

  -Dermal-epidermal bağlantı noktasında düzleşme

  -Lazer veya kimyasal peeling uygulama sonrası cildin yapılanmasına yardımcı    olmak amaçlı olarak güvenle kullanılabilir.

  P.R.P. Uygulama Seansları

  Kişinin kendi kanıyla yapılan P.R.P. sistemi steril ortamda uygulanan güvenli bir yöntemdir.

  P.R.P. uygulama seansları için önerilen; 3 veya 4 seanstır. 3 hafta-1 ay arayla seans uygulamaları yapılır.

  İlk uygulama sonrası cildin aydınlanması ve parlaklığı ciltte hemen ortaya çıkar. Yapılanma veya onarım süreci uygulanan seanslar sonrasında etkili biçimde görülmeye başlanır.

  Uygulanan seanslar sonrasında ortaya çıkan yapılanma-onarımın kalıcılığının sağlanması için idame seansları yıl içinde 1 veya 2 seans olarak önerilir.

  PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?

  Kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü;

  -Uzun etkilidir,

  -Deriyi doğal yollardan yeniden canlandırır, yapılandırır.

  -Kolay ve güvenli biçimde uygulanır.

  -Sadece yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.

  -Kırışıklıkları ve çizgilleri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” giderir.

  -3 veya 4 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun süren bir gençleştirici etki elde edilmesi mümkündür.

  Soymadan etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

  1550 nm, 1440 nm,   1540 nm dalga boyundaki cihazlardır. Fraksiyonel lazer (fraxel) olarak ilk bildirilen lazer sistemidir. Üst deride fazla değişiklik yapmadan alt deride ısı hasarı yaparak ciltte yenilenme sağlar

  Soyarak etkili olan fraksiyonel lazerler hangileridir?

  10600 nm CO2 lazer ve 2940 nm erbium lazerler kullanılır. Bu fraksiyonel lazer üst deride soyulma ile birlikte alt deride yenilenme olur.

  Uygulama öncesinde dikkat edilecek hususlar

  -Uygulamaya gelirken lütfen iyice dinlenmiş olarak geliniz.

  -Uygulama öncesinde alkollü içecekler tüketmeyiniz.

  -En az üç gün öncesinden; ginko biloba, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, aspirin ve non-steroid anti inflamatuar (romatizmal) ilaçlar kesilmelidir.

  PRP Tedavisinin Riskleri

  PRP tedavisinin risk ve komplikasyonları mevcuttur. Bireyin uygulanacak metodu seçimi olası yarar ve risklerin karşılaştırılmasına dayanır. Her ne kadar hastalarda komplikasyonların çoğu ile karşılaşılmasa da bunların herbirini riskleri olası komplikasyonları ve PRP’nin sonuçlarını anladığınızdan emin olmanız için mutlaka cerrahınız ile tartışmanız gerekir.

  Kızarıklık, kanama ve Morluk: Yapılan enjeksiyonların doğal sonucudur. Çoğunlukla tedaviye derma roller eklendiğinde daha sıkılıkla karşılaşılabilir. 24-48 saatte geçer.

  Yanma, kaşıntı: Uygulamanın hemen sonrasında ortaya çıkar. Uygulamanın bitmesinden saatler sonra ortadan kalkar.

  Ödem: Oluşturulan travmaya bağlı ortaya çıkar. 24-48 saat içerisinde ortadan kalkar.

  Enfeksiyon: Enfeksiyon nadirdir. Bakteriyel ve viral enfeksiyon oluşabilir. Eğer ağız çevresinde HSV enfeksiyonu hikâyeniz varsa PRP’yi takiben, enfeksiyonun tekrarlama olasılığı vardır. Bu virüs enfeksiyonlarını baskılamak için operasyon öncesi özel tedaviler önerilmektedir. Cilt enfeksiyonu gelişmişse ek tedavinin antibiyotikler içermesi zorunludur.

  Renk Değişikliği: PRP Hiperpigmentasyonu azaltır. Açık renk değişikliklerinin meydana gelme olasılığı vardır. Tedavi edilen cilt ile normal cilt arasında bir sınır çizgisi oluşabilir.

  Cilt Lezyonlarının tamamen yok olmaması: PRP sonrası cilt lezyonları (kırışıklıklar) tamamen yok olmaz, azalır. İlave tedavi veya ikincil cerrahi girişim gerekebilir.

  Alerjik Reaksiyonlar: Nadir olgularda topikal preperatlara karşı alerji geliştiği bildirilmiştir. Alerjik reaksiyonlar ek tedavi gerektirebilirler.

  Sonuçların Kalıcı Olmayışı: PRP tam olarak veya gelecekte oluşacak kırışıklıkları engellemez. Bu yöntemler cildin ihtiyarlama belirtilerini değiştiremezler. Ek cerrahi girişimler gevşek cildi germek için gereklidirler. Lezyonların oluşumuna neden olan güneş, sigara kullanımı, kafein alımı vs.. gibi etkenlerin ortadan kaldırılmaması bunda en önemli nedendir.

  İlave Tedavi Veya Cerrahi Gereklilikler: PRP tedavisinin uzun dönem sonuçlarını etkileyen pek çok farklı durum mevcuttur. Her şeye rağmen komplikasyonlar ve riskler nadir olarak ortaya çıkar. Başlıca risk ve komplikasyonlar yukarıda belirtildiği gibidir. Bunun haricinde komplikasyonlar çok daha nadirdir. Komplikasyonlar oluşursa ek cerrahi veya diğer tedavi metotları gereklidir.