Mide Botoku

Ön Görüşme Formu

  Mide Botoku; Kilo vermenin en kolay ve pratik yolu

  Mide Botoku, Obezite ameliyatı olmaya uygun olmayan, fazla kilolu olan hastalarda cerrahi dışı uygulanabilen bir yöntemdir. Midenin çıkış bölgesine, endoskopik olarak botolinyum toksininin enjeksiyonu ile yapılır. Bu yolla midenin çıkıştaki pompa kısmı yavaş çalışır, mide içerisine dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissi daha uzun süreli hissedilir ve daha az yemek yenir.

  Mide Botoku Nedir?

  Obezite ameliyatı olmaya uygun olmayan, fazla kilolu olan hastalarda cerrahi dışı uygulanabilen bir yöntemdir. Son yıllarda sıkça uygulanan bir yöntem olmuştur. Midenin çıkış bölgesine, endoskopik olarak botolinyum toksininin enjeksiyonu ile yapılır. Bu yolla midenin çıkıştaki pompa kısmı yavaş çalışır, mide içerisine dolan gıdaların ince bağırsaklara geçişi yavaşlar, böylece tokluk hissinin daha uzun süreli hissedilir ve daha az yemek yenilir.

  Yapılan çalışmalar göstermiştir ki 6 ay arayla iki enjeksiyon yapılan vakaların yüzde 70’inde 1 yıl sonra, fazla kilolarının yüzde 15-20’sinin kaybolduğu saptanmıştır. 1,5 yıl içerisinde 3 enjeksiyon yapılan vakalarda ise bu oran yüzde 28 olmuştur. Midenin iştah hormonu salgılayan tepe kısmına uygulandığında ise Ghrelin hormonu salgısının azalarak, iştahında azaldığı saptanmıştır.

  Uygulama, tıpkı endoskopi yapar gibi aç olarak gelinen klinikte özel bir endoskopik enjeksiyon iğnesi ile uygulanır, hasta bu süreç içerisinde anestezi uzmanı tarafından bilinçli sedasyon altında uyutulur. Ağrı olmaz, işlemi hasta hatırlamaz.

  Mide Botok uygulaması ile ilgili öneriler nelerdir?

  • 3-6 aylık sürelerde 10-15 kg kaybettirmeyi amaçlayan bir yöntemdir.
  • BMI 28-35 arasına uygulanabilir.
  • Diyet ve egzersiz programları ile kombine edilmelidir.
  • Morbid obez hastalar için uygun değildir. Ameliyatın alternatifi bir yöntem değildir.

  Mide Botok uygulaması endoskopik yöntemle uygulanması ve günübirlik bir uygulama olması nedeni ile tercih edilebilir. Geçici bir kilo kaybı yöntemidir, önemli olan egzersiz ve diyetisyen takibinde sonuca ulaştıktan sonra beslenme alışkanlığını değiştirmek ve normal kiloda kalmaktır.

  Mide Botoku Fiyatları

  Mide Botoku yaklaşık 15 yıldır uygulanan, ameliyatsız obezite tedavi yöntemidir. Ortalama olarak 20 dakika süren bu işlemde midede bulunan kasların ve iştah hormonunun etkisizleştirilmesi sağlanarak, iştah ve açlık kontrol edilebilir. Mide Botok uygulaması ile 4-6 ay arasında bir sürede iştah ve açlık azaltılarak midenin kasılma yeteneği kaybedilir ve midenin boşalması geciktirilir. Bu sayede mide daha geç boşalır ve daha uzun zaman tokluk hissi sağlar. Hastalar, mide dolgusu ile daha az gıdayla doyabilir ve kilo kaybedebilir. Bu uygulama, morbid obez olmayan yani aşırı derecede kilolu olmayan ve ameliyata gereksinim duymayan hastalar için güvenle kullanılan bir tedavi yöntemidir. Mide dolgusu fiyatları ise ameliyatın yapıldığı hastaneye ve çeşitli koşullara göre değişiklik gösterir.

  Mide dolgusu fiyatları nasıl belirlenir?

  Mide Botoku, ameliyat gerektirmeyen ve endoskopik meyane sırasında kullanılan cerrahi aletler yardımıyla yapılan bir işlemdir. Bu işlem uygulanırken herhangi bir hazırlık yapılması gerekmez. Yalnızca hastaların aç olması yeterlidir. Hastalara sedasyon anestezi verebilerek mide dolgusu uygulanır ve bu işlem 15-20 dakikada tamamlanır. Mide dolgusu fiyatları belirlenirken de aşağıdaki etmenler göz önünde bulundurulur;

  Hastane tercihi;

  Mide Botok uygulamasının yapılacağı hastane seçimi, fiyatlar üzerinde etkilidir. Özel hastane ile devlet hastanelerinin fiyatları farklıdır. Bu uygulama, çok sayıda devlet hastanesinde yapılmaz. Özel hastanelerin, hastaların konforları için sundukları otelcilik hizmetleri de fiyatları etkiler. Mide dolgusundan sonra hastanede kalmanız gerekmez. Bu nedenle otelcilik hizmetlerinden ya da kalış fiyatlarından etkilenmezsiniz.

  Hastanede kalış süresi;

  Mide dolgusu izmir uygulamasından sonra hastalar aynı gün içinde evlerine taburcu edilir. Uygulamanın ardından 3 saat kadar gözetim altında kalmanız gerekir. Herhangi bir sorun yoksa, evinize gönderilirsiniz. Ancak beklenmeyen komplikasyonlar gelişirse, hastanede kalmanız gerekebilir ve bu da uygulamanın fiyatının artmasını sağlayabilir.

  Uygulama yapacak hekimin uzmanlığı;

  Mide Botok fiyatları, bu uygulamayı yapacak olan hekimin uzmanlığına göre de değişebilir. Bu alanda daha önce çok sayıda işlem yapmış bir hekimin fiyatı, diğerinden daha fazla olacaktır. Fiyat araştırması yaparken hekiminizin bu konudaki uzmanlığını ve donanımını da dikkat almanız gerekir. Başarılı bir operasyon geçirmeniz ve sonrasında hedeflediğiniz kiloya ulaşmanız için hekimin Mide Botok uygulamasını nasıl yaptığı çok önemlidir.

  Dolgu sırasında uygulanacak olan dolgusu bakterilerinin dozu çok önemlidir. Çünkü bu bakteriler ilk bulunduğu sıralarda göz kayması tedavisi için kullanılmıştır ve daha sonra felç ettiği ortaya çıkarılmıştır. Bu bakterilerin fazla verilmesi organlarınızın felç olmasına ve işlev yapamamasına neden olurken az verilmesi de başarı oranını düşürecektir. Bu nedenle doktorunuzun, uygulayacağı doz konusunda bilgili olması ve yeterli donanıma sahip olması çok önemlidir.

  Mide Botok sonrası alınacak olan diyet tedavisi;

  Dolgu uygulamasının başarılı olabilmesi ve 6 ay gibi bir süre içinde hastaların, %40 ve üzerinde kilo kaybı yaşayabilmesi için kendilerine özel hazırlanacak olan diyet programına uymaları gerekir. Bu programlar, özel diyetisyenler eşliğinde ve mide dolgusu uygulamasından sonra hazırlanır. Her diyet programı kişiye özel olduğu için bu programları alırken de ek maliyet vermeniz gerekebilir. Diyet programına uymanız, kilo verme ve Mide Botok uygulamasının başarılı olması üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu programlar genellikle iki haftada bir ya da haftalık olarak değiştirilmektedir.

  Uygulamanın SGK ya da özel sağlık sigortaları tarafından karşılanması;

  Mide Botok fiyatları üzerinde, bu uygulamayı yapacak olan hastanenin özel sağlık sigortaları ile anlaşmalı olup olmaması da önemlidir. Bu uygulama SGK tarafından karşılanmaz. Bazı özel sağlık sigortaları kapsamında karşılanması mümkündür. Uygulamayı yapacak olan hastanenin özel sağlık sigortanız ile anlaşması varsa, maliyetiniz biraz daha düşecektir ancak sağlık sigortanızın karşılamadığı durumlarda, maliyetiniz yükselir.