Lazer Epilasyon

Park Tıp Merkezi İzmir - Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en sağlıklı ve en hızlı yoludur. Lazer epilasyonda cilt üzerine uygulanan lazer ışığı kıl kökünde yoğunlaşarak ısı oluşturur ve etraf dokuya zarar vermeden kıl kökünü yok eder. Kliniğimizde mediostar next diod lazer kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak yok edilmesidir. Lazer 40 yılı aşkın bir zamandır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, cilt dokusuna zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere (renkli hücrelere) nüfuz eder. Kıl kökündeki renkli hücreler tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşür. Kök ısısının 60-70 C dereceye yükselmesi amaçlanır. Bu seviyeye çıkan ısı; kıl kökünü tahrip ederek, kıl kökünden yeni bir tüy çıkmasını engellemiş olur.

Evet. Lazerin ürettiği enerji bir ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Ancak Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT  ile çok açıktan çok koyu tene kadar değişen bir spektrumda tüm cilt tiplerine rahatlıkla uygulamalar yapılabilmektedir. Amerika’da zencilere bile kalıcı lazer epilasyon işleminde en çok kullanılan ve sonuç alınan lazer teknolojisidir.

Son jenerasyon MeDioStar NeXT Lazer yüksek enerjili olduğu halde, kontakt handpiece vasıtasıyla cildin soğumasını sağlayarak cilt yanıkları önler. Böylece etkin ve güvenilir bir uygulama sağlar. Yazın bile kullanım imkanı sağlar. Tüm cilt tiplerinde(Tip I – VI) güvenle kullanılır. Yüksek teknoloji sayesinde lazer enerjisini doğrudan cilt altına gönderir. Aynı anda iki dalga boyuyla hem kılı hem de kılı besleyen kılcal damarı etkileyerek kalıcı epilasyon sağlar.

MeDioStar NeXT de tüm bu özelliklere ek olarak enerji kaybına neden olan fiber bağlantı tarihe karıştı ve 144 mm2 spot alanında 47 joule enerji gönderebilmek mümkündür. MeDioStar NeXT ince tüyleri bile görebilen Burst modu ile çok yüksek enerjilere çok düşük milisaniyede çıkabilir.

Saniyede 12 Hz atım hızı ile muadilleri arasında en hızlı diode lazer olup bu SPM(Smooth Pulse Mode) olarak adlandırılan düşük enerji dilimlerini, yüksek hızla ve düşük pulse süresi ile cilde gönderebilir.

Uygulama sırasında başlıktaki sensörler vasıtasıyla cilt ısısını sürekli algılayarak, ciltte ısının yükselmesi halinde otomatik olarak enerjiyi keser. Bu özellik ile yanıkları önler.

IPL (Intensed Pulsed Light) adı verilen ışık kaynakları da özellikle epilasyon amaçlı ve yukarıda saydığımız diğer amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu cihazlar Lazer değillerdir çünkü değişik dalga boylarını bir arada içeren yoğunlaştırılmış ışık üretirler. Tek bir dalga boyu değil pek çok dalga boyunu bir arada içerdikleri için de seçiçi değillerdir. Aynı anda birkaç etkiye birden neden olurlar. Yani sadece kılı değil, ter bezlerini, yağ bezlerini ve cildin kendisini de olumsuz yönde etkileyebilirler. Ancak ülkemizde bu cihazlar da Lazer adı altında (özellikle de epilasyon amaçlı olarak) yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kılların kalınlığı, yoğunluğu ve rengi her vücutta ve vücudun her bölgesinde farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Genellikle yüz bölgesinde 8- 10 seans, vücut bölgesinde 6-8 seans sürmektedir.

Uygulama bölgesine göre süreler değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 1-2 dakikada tamamlanırken, her iki bacak 10-15 dakika sürebilmektedir. Seans araları bir protokol dahilinde bölgesine göre değişmekle beraber en kısa 30, en uzun 90 gündür. Seans aralıkları tedavi ilerledikçe uzar.

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT sisteminde başlık, şeffaf streç film ile sarılarak ve her hastadan sonra değiştirilerek ister genital ister yüz bölgesi olsun hastaya hiç temas etmeden hijyenik bir uygulama imkanı vardır.

Hamileler dışında 16 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir.

Hibrit Diode Lazer MeDioStar NeXT  sisteminde 360o çift soğutma teknolojisi kullanılmakta olup, hem lazer atışından önce hem atış esnasında hem de atış yapılmış bölgeyi soğutan patentli bir teknoloji vardır. Piyasada buz lazer adı altında sunulan sistemlerde soğutma ünitesinin başlıkta olduğunu ifade eden ICE Technology denilen teknik özellik, son kullanıcılar tarafından yanlış algılanarak, sanki buz ile epilasyon yapılıyormuş gibi bir ticari algı oluşmaktadır. Hibrit Diode Lazer ağrı seviyesi en düşük lazer epilasyon sistemidir. Tasarım ödülü almış, özel soğutuculu ucu sayesinde ağrı diğer cihazlarla kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

Uygulama bölgesinde, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalıdır.