Kulak Hastalıkları

Park Tıp Merkezi - Kulak Hastalıkları

ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME FORMU

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

İşitme kaybı sonradan oluşan çeşitli nedenlerle ya da doğuştan sebeplerle karşımıza çıkabiliyor. Sesleri tam olarak anlamayan, işitme ile ilgili bir problem yaşayabildiğini düşünen kişilerdir.
Vertigo sizin, etrafınızdakilerin ya da hem sizin hem etrafınızdakilerin döndüğünü hissetmenize neden olan, sıklıkla bulantı ve denge kaybının eşlik ettiği bir yanılsama durumudur.
Meniere, iç kulakta aşırı basınç nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık, iç kulakta bulunan denge organının etkilenmesi sonucu ortaya çıkar. Meniere hastalığında görülen üç ana belirti; beklenmedik ani vertigo atakları, kulak çınlaması ve işitmede azalmadır.
“Ortamda ses olmadığı halde ses varmış gibi algılamak” olarak tanımlanan kulak çınlaması, basit bir kulak kiri, sistemik hastalıklar, tiroit problemleri, nörolojik bir takım rahatsızlıklardan da kaynaklanabiliyor.
Kulağın kafa tabanına uzaklığı ve kendi içindeki açıları farklılıklar gösterebilir. Kulağın kıvrımlarının silik ve kafa tabanından uzaklığının çok olmasına ‘kepçe kulak’ adı verilir.
Kulak tüpü (Ventilasyon Tüpü) küçük, silindir şeklinde, ortasında kanalı (lümeni) olan, kulak zarına KBB uzmanı tarafından açılan bir deliğe yerleştirilen tüplerdir.
Dış kulak yolu enfeksiyonları viral, bakteriyel ve fungal sebeplerle ortaya çıkabilir. Sıcak ve nemli ortam, kirli deniz ve havuzdan oluşan bulaşmalar hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Kepçe kulak ameliyatı nedir? Kimlere yapılır?

Kepçe kulak, öne doğru çok belirgin olduğundan büyük gibi görünür. Oysa genellikle boyutları normaldir. Kepçe kulak deformitesinde kulağın kafa ile yaptığı açı olması gerekenden daha geniştir. Bu kulağı dışarıya doğru açık gösterir. Özellikle arkadan bakılınca bu çok daha belirgindir.

Çocuk okula başlamadan kulak estetiğinin yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Çünkü o yaşlardaki çocuklar biraz acımasız olduğu için, kepçe kulak deformitesine sahip çocuklarla dalga geçerler. Bazı hassas çocuklar bunu kafaya takarak kendilerine güvensizlik geliştirebilirler. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Ancak çoğunlukla bu iş yetişkin çağlara veya bazen de ergenlik civarı yada sonrasına kalmaktadır.

Operasyon nasıl yapılır? Ön hazırlık ve ameliyat süreci nasıldır? Ağrısı acısı var mıdır vb.?

Ameliyatta tam kulak arkasında bir kesi yapılmaktadır. Bu tam arkada kalacağı için neredeyse hiç iz bırakmamaktadır. Bütün işlemler buradan rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat genel ya da lokal anestezi ile yapılabilir. Ağrısızdır. Ameliyattan sonra alınması gereken bir dikiş bulunmamaktadır.

Operasyon sonrası – Normal hayata dönme – iyileşme süreci nasıldır?

İyileşme süresi için bir haftadır ama aynı gün taburcu olabilirsiniz ve bir kaç gün sonra sokağa çıkmanızda bir sakınca olmaz. Muhtemelen 2–3 gün sonra yıkanabilirsiniz.

Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: Bir kaç gün hafif bir sızlama olabilir. Genellikle ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olur.
Şişme, morarma: 3–7 gün arasında kulak şişer ve kulak kıvrımları biraz silinir.
Ameliyattan 2-7 gün sonra işe dönülebilir. 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra normal sporlar yapılabilir.