Burun Estetiği (Rinoplasti)

Park Tıp Merkezi - Burun Estetiği (Rinoplasti)

ÜCRETSİZ ÖN GÖRÜŞME FORMU

Detaylı bilgi almak ve ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için formu doldurun, biz sizi arayalım.

Açık burun estetiği, burun deliklerinin arasındaki bölgede küçük bir kesi açılarak uygulanır. Bu noktadan deri kaldırılır ve estetik uygulama gerçekleştirilir.
Burun estetiğinde en çok tercih edilen ve uygulanan yöntem kapalı ameliyatlardır. Bu yöntemde, burun deliklerinin içinden müdahale yapılmaktadır.
Burun estetiğinde, gelişen teknoloji ile birlikte çok sayıda yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de Let Down burun estetiği yöntemidir. Bu yöntemde hastaların doğal burun görünmeleri korunur burun sırtına zarar verilmeden, burundaki eğrilikler ve kemerli yapı yok edilir.
İkincil bir burun ameliyatı olan revizyon burun estetiği yöntemi, adından da anlaşıldığı gibi burun ameliyatlarından sonra yapılan bir uygulamadır. Bu yöntem özellikle daha önceden yapılan ameliyatlardan sonra oluşan sorunların (nefes alma zorluğu gibi) düzeltilmesi veya hastanın memnun kalmamasından dolayı uygulanmaktadır.
Burun kemiği anatomik yapısının normal olduğu yalnız burun ucundaki şekil bozukluğunu (asimetri, genişlik, düşüklük, mandala sıkılmış burun ucu deformitesi) düzeltmek için yapılan işlemdir.
Kemerli burun görünümüne sahip olan kişileri rahatsız oldukları bu durumdan kurtarmak için yapılan kemerli burun ameliyatı, burunda yer alan fazlalıkları alarak kişiye daha doğal bir görünüm kazandırmayı amaçlar.
Bazı kişilerin burun kemiğindeki yamukluklar burunun görünümüne ve kişinin nefes alıp vermekte zorlanmasına neden olmaktadır. Deviasyon kısaca, burun boşluğunu ikiye ayıran ya da kemikle kıkırdaktan oluşan yapının bazen tek bazen de iki yöne birden eğrilmesidir.

Rinoplasti - Estetik burun ameliyatı nedir?

Rinoplasti, burnun mevcut görünüm ve fonksiyonlarını iyileştirmek amacıyla burnun kemik ve kıkırdağını yeniden şekillendirilerek yapılan güvenli ve düşük risk grubu bir uygulamadır. Rinoplastinin hedefi yüzün diğer özellikleriyle uyum sağlamak üzere burnun estetik olarak düzeltilmesidir.

Burun görünümlerinin iyileştirilmesi için, Türkiye’de her yıl yaklaşık 100bin kişi rinoplasti ameliyatı yaptırmaktadır.

Burnunuz yüzünüzle uyumlu olmalıdır. Eğer burnunuzda göze hoş gözükmeyen bir kemer varsa, burnunuzun uç kısmı aşırı derecede sarkıksa veya burnunuzun fazla kalın veya ince olmasından ötürü burnunuz yüzünüzün geri kalanıyla orantısız görünüyorsa, rinoplasti bu sorunların aşılması için mükemmel bir çözümdür. Rinoplasti (burnun yeniden şekillendirilmesi) görünümünüzü değiştirerek özgüveninizi arttırabilir ve sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilir.

Rinoplasti öncesi doktorunuz yüz ve burun anatominizi inceleyecektir. Nasıl bir buruna sahip olmak istediğinizi ayrıntılı olarak hekime anlatmalısınız. Hekiminiz sonrasında sizin isteklerinizi dikkate alarak burun ve kıkırdak yapınızı, yüz şeklinizi, cilt yapınızı karşılaştıracaktır. Sonuçta iyi bir planlama sonrası operasyona başlanacaktır.

Burun şekil bozukluklarının yanı sıra nefes alma problemleri eşlik eden hastalarda aynı operasyon sırasında burun orta bölmesindeki eğrilikler düzeltilmekte ve burun etleri de küçültülerek estetik ve nefes alan bir burun yapısı oluşturulmaktadır. Eski yıllarda yapılan burun estetik ameliyatları sonrasında gelişen burun tıkanıklıkları nedeniyle toplumda burnun küçültülmesinin nefesi azaltacağı yönünde bir algı oluşmuş olsa da, gelişen modern cerrahi teknikler sayesinde günümüzde ameliyat sonrası burun tıkanıklığı görmemekteyiz.

 

Kimler estetik burun ameliyatı yaptırabilir?

Bu operasyon için yaş sınırı genellikle 18 yaştır. Günümüzde 16 yaş sonrası kadınlar ve 17 yaş sonrası erkeklerde yapılabilmektedir.

 

Estetik burun ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

-Ameliyat sırasında burun içerisine tampon yerleştirilmişse, 2 gün sonra bu tampon çıkarılır.
-Burun ateli çoğunlukla ameliyattan 7 gün sonra çıkarılır. Bu dönemde, yedi gün süreyle ilave olarak burun kanatlarına bant uygulanır ve ardından bu bantlar da alınır.
–Ameliyat sonrasında oluşan morluk ve şişliğin büyük bölümü çoğunlukla ameliyattan sonraki iki haftada kaybolur.
-Ameliyattan sonraki dört hafta boyunca ağır faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
-Bu süreçte güneş ışınlarından ve burnu yaralayabilecek her türlü risk faktöründen uzak durulmalıdır.
-Gözlük kullanılıyorsa, burnun üzerine yük binmesini önlemek için bant ile veya lens kullanımı önerilmektedir.