Kitle Eksizyonu Ameliyatı

Benlerin büyük çoğunluğu kansere dönüşmez. Ancak çok azının ilerde kanserleşme olasılığı vardır. Kitlenin kesin tanısı ameliyat sonrası patolojik incelemeyle konur.

Tedavi öncesinde dermatoskopi yapılması doktorunuza benin niteliği hakkında bir fikir verebilir.

Bu kitlelerin, özellikle kanserleşme olasılığı olmayanların tedavi gereksinimleri yoktur. Eğer tedavi isteniyorsa, bilinen en iyi yöntem cerrahi olarak kitlenin çıkarılmasıdır. Çıkarım sonrası oluşan yara doğrudan dikilir.

Ben eksizyonu sonrası yapılan patolojik tetkik sonucu KANSER gelirse ikinci ve büyük bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Ameliyattan önce aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir.

İşlem öncesi kanama pıhtılaşma zamanını değerlendiren bazı laboratuvar testleri uygulanır. Eğer hastanın önemli bir sağlık problemi varsa (kalp veya şeker hastalığı gibi) bunlarla ilgili daha ayrıntılı araştırmaların yapılması gerekebilir.

Bu ameliyat lokal anestezi altında yapılacaktır. Lokal anestezi hasta uyutulmadan, sadece kitlenin çevresinin uyuşturulması anlamına gelmektedir. Lokal anestezide kullanılan ilaçlara karşı alerji veya ilaç reaksiyonu nadiren de olsa görülmekte ve yaşamı tehdit edebilmektedir. Üstelik rutin testlerle duyarlı kişiler önceden saptanamazlar. Ancak bu istenmeyen durumlar hastane koşullarında oluştuklarında, başarıyla tedavi edilebilirler ve hastaya zarar verme olasılığı çok azdır.

Ameliyat 0,5–1,5 saat kadar sürmektedir. İşe geri dönme çıkarılan kitlenin büyüklüğü ve ameliyat yöntemine göre 0–7 gün kadar sürebilir.

Her ameliyattan sonra olabildiği gibi bu ameliyattan sonra da bazı istenmeyen durumlar olabilir.

-Enfeksiyon (iltihaplanma) oluşursa yara iyileşmesi gecikebilir ve daha uzun süre pansuman ve ilaç tedavisi gerektirebilir. Hatta çok nadiren de olsa yaranın tekrar dikilmesi gerekebilir.

-Kanama: Ameliyat sırasında bipolar koter adı verilen bir aletle ayrıntılı kanama kontrolü yapılır ve dren uygulanır, kanama engellenir. Buna rağmen %3 ihtimalle oluşabilecek hematomun (kanamanın) ameliyatla boşaltılması gerekebilir.

-Kitlenin yerleşim yerine göre, çıkarıldıktan sonra yara kapatılırken çevre dokularda bir miktar çekme-çekilme de olabilir. Bunun sonucunda kalıcı şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

Sorunların olasılığını azaltmak için ameliyat sonrasında doktorun önereceği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyat sonucuyla ilgili herhangi bir sorun olduğunda, öncelikle mutlaka ameliyatı yapan doktora başvurulmalıdır. Sigara, doku dolaşımını olumsuz etkileyerek, oluşabilecek tüm sorunların ihtimalini ciddi oranda arttırmaktadır. Mutlak olarak içilmemelidir.

Ameliyat izleri 6 ay ile 2 yıl süren bir olgunlaşma dönemi boyunca giderek soluklaşarak ten rengine yaklaşır. Ancak aşırı nedbe oluşmasına eğilimli kişilerde kalın, kırmızı, yumrulu, kaşıntılı izler oluşabilir. Bunların tedavisi çok zordur ve görünüşü bozabilir.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi küçük müdahalelerde de işlem sonrasında bölgenin hijyenik açıdan temiz tutulması, güneşe ve aşırı sıcağa maruz kalmaması gerekmektedir. İşlemden sonra ilk iki gün bir gerginlik ve ağrı hissedilmesi doğaldır. Üçüncü günden itibaren rahatlama beklenir. Ancak rahatlama yerine, devam eden ve giderek artan bir ağrı, gerginlik hissi, bölgede ısı artışı ve hassasiyet enfeksiyon habercisi olabilir. Bu durumda mutlaka doktora haber verilmelidir.

Paylaş