Katarakt

Katarakt, gözün doğal merceğin saydamlığını kaybetmesi ve buna bağlı olarak görme azalmasıdır. Kataraktın en önemli nedeni yaşlılıktır ancak travma veya geçirilmiş göz cerrahisi sonrası ya da üveit, göz tansiyonu gibi diğer göz hastalıklarına ikincil olarak da gelişebilir. Katarakt, bebeklik ve çocukluk çağında da görülebilir.

Katarakt Belirtileri

Saydamlığını kaybeden lens opaklaşır, rengi koyulaşır ve hastanın görmesi giderek düşer. Kataraktta en belirgin belirti görmenin azalmasıdır.

Katarakt Tedavisi

Katarakt dünyada tedavi edilebilen körlük nedenlerinin başında gelmektedir. Kataraktın ilaçla tedavisi mevcut değildir. Tek tedavi seçeneği cerrahidir. Katarakt cerrahisinde uygulanan modern yöntem fakoemülsifikasyondur.

*FAKOEMÜLSİFİKASYON

Fakoemülsifikasyon yönteminde kataraktlı lens fakoemülsifikasyon yöntemi ile ultrason enerjisi kullanılarak alınır ve hastanın gözüne yapay göz içi mercek takılır. Hastalarımızın hepsine Amerika’dan ithal FDA ( Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu) tarafından onaylı göz içi mercekleri kullanılmaktadır. Ameliyat dikişsizdir ve sadece damla ile uyuşturma yapılır.

Multifokal Göz İçi Lensler: Katarakt ameliyatı sırasında yerleştirilen göz içi mercekler normalde tek odaklıdır. Merceğin numarası uzağı iyi görmek için ayarlanmışsa, yakını iyi görmek için gözlük kullanmak gerekir.

Multifokal göz içi mercekler çok odaklıdır ve standart merceklerin yerine kullanılması durumunda uzakta ve yakında iyi görüş sağlar. Kataraktı oluşmamış fakat yüksek kırma kusuru olan kişilerde de fakoemülsifikasyon sonrası multifokal göz içi mercekler koyularak uzak ve yakın iyi görüş sağlanabilir.

 

Ameliyat Öncesi Muayene Yaptırmanın Önemi

Ameliyat öncesi gerçekleştirilecek olan muayenenin önemine dikkat çeken Op. Dr. Kırhan, “Katarakt, ameliyat öncesi yapılacak göz muayenesi ile teşhisi yapılabilen bir hastalıktır.Bu muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır” dedi.

Katarakt Ameliyat Süreci

Katarakt ameliyatı ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Bununla beraber ameliyat öncesi göz hazırlığı ve ameliyat sonrası dinlenme süreleri dahil olmak üzere 3-5 saati hastanemizde geçirmeniz gerekmektedir.

Katarakt Ameliyat Sonrası

Katarakt  ameliyatı  başlamadan göz damlayla uyuşturulduğundan hastaların büyük bir çoğunluğu katarakt ameliyatı sırasında  herhangi bir ağrı duymadıklarını ifade etmektedirler. Ameliyat sonrasında genellikle ağrı olmamaktadır. Ağrı olduğu takdirde herhangi bir ağrı kesici alınabilir.

Katarakt Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ağır kaldırmayınız
  • Tozlu ortamlara girmeyiniz
  • Gözünüzü gelebilecek darbelerden koruyunuz
  • Tokalaşma ve öpüşmeden kaçınınız
  • Her damladan önce ellerinizi yıkayıp, damlalığın ucunu kirpiklere, göz kapaklarına değdirmemeye özen gösteriniz.

Doktorumuz

Arif Vehbi Kırhan
Op.Dr.Arif Vehbi Kırhan – Göz Hastalıkları Uzmanı

 

Paylaş