Dolgu

DolguKırışıklıkları tedavi etmeye yardımcı  dünyada da yaygın olarak kullanılan dolgu maddesi, Hyaluronik Asit’tir. FDA onaylı, hayvansal olmayan, enjekte edildiği yere hacim veren, güvenli ve doğal bir üründür. Etkisi hemen görülür ve seçilen konsantrasyona göre 8-16 ay devam eder.

Cilt altında bulunan ve zamanla azalan bu maddenin yerine konması ve hücreler arası boşluğu doldurması esasına dayanan bir uygulamadır.

Dolgu tedavisi ile yüzün çeşitli bölgelerinde hafif çizgilerden derin kırışıklıklara kadar tüm uygulamalarda sonuç almak mümkündür. Dolguların kırışıklıklar dışındaki kullanım alanları; dudak konturunu belirginleştirme, dudak dolgunlaştırma, yüzün çökmüş bölgelerine hacim  vererek gençleştirme olarak sıralanabilir. 12-16 ay arasında kalıcı olabilir.

Hyaluronik asit enjeksiyonu alternatifleri; tedaviyi hiç yaptırmamak, diğer dolgu maddeleri (kollagen vs..), otojen yağ dokusu implantasyonu olabilir. Riskler ve olası komplikasyonlar uygulanacak metoda, ürünün süspansiyon halinde hazırlanmasına, hastanın tedavi sonrası talimatlara (buz uygulama, masaj) uyup uymamasına göre değişebilir.

Aşırı-düzeltmeden kaçınılmalıdır; eğer böyle bir durum meydana gelirse, ilgili alana derinlemesine masaj yapılmalı ve ürünün uygun şekilde dağıldığından emin olunmalıdır.

Her türlü aktivite belli bir riske sahiptir. Kişi elde edeceği yarar ile riskleri karşılaştırarak karar vermelidir. Burada seçim yaparken uygulamanın riskleri ile sağlayacağı yararlar karşılaştırılmalıdır. Tedavi edilecek deri alanında veya yakınında akut veya kronik deri hastalığı (enfeksiyon, iltihap, sivilce) mevcut ise, ürünü kullanmamanız önerilir.  Ürünün bileşiminde bulunan maddelerden her hangi birine karşı alerjisi olan kişilerde, protein alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Başlangıçta oluşan şişkinlik ve kızarıklık düzelene kadar, tedavi edilen deri bölgesinin güneşe ve UV lamba ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Plastik cerrahınız ile tüm olabilecek komplikasyonları ve riskleri tartışmalı ve anlamalısınız.

Paylaş