Büyük Çocuklarda Sünnet

BÜYÜK ÇOCUKLARDA SÜNNET

Sünnet olgusunda çocuğun yaşadığı psikolojik travma, yaşanacak cerrahi travmadan çok daha fazladır. Çocuklar genellikle çevresinden edindiği bilgilerle penisinden bir parçanın ya da penis derisinin kesileceğini bilirler. Çoğu zaman büyüklerinin “baltayla kesecekler” şakalarına maruz kalmışlardır.

Yine bu konu da, okul ve oyun arkadaşlarından korku veren birçok şey duymuş, özellikle sünnet olmuş çocuklardan (kendilerini yüceltmek adına) abartılı hikâyeler ya da uygunsuz koşullarda gerçekten yaşadıkları trajik olumsuzlukları dinlemişlerdir.

Bazen bunlara anne ve babanın, sünnette yaşanacaklarla ilgili, çocuğu rahatlatacağını zannederek söyledikleri gerçek dışı şeyler de eklenir, sorun daha da büyür. Sünnet esnasında farklı bir işlemle karşılaşan çocuk, sadece hekime değil anne ve babaya da güven duymaz.

Bu nedenlerle;

Sünnet; tecrübeli, çocuk psikolojisini iyi bilen, tercihen bir “Çocuk Cerrahisi Uzmanı” tarafından yapılmalıdır. Hekimin öncelikle, olumlu ve olumsuz yanlarını anlatarak, sünnetin lokal mi yoksa genel anestezi ile mi yapılacağına ailenin karar vermesini sağlaması gerekir. Ailenin tercihi genel anestezi yönünde ise, çocuğun operasyon sonrası bilinç altındaki kesilme korkusu ile uyanarak panik yapmaması için mutlaka premedikasyon uygulanmalıdır.

Sünnet lokal anestezi ile gerçekleştirilecekse;

İşlemi gerçekleştirecek uzman hekimin çocukla tanışıp, ondaki korkuları gidermesi, bunun için de öncelikle çocuğun sünnetten ne anladığını, nasıl bir beklenti içinde olduğunu anlaması gerekir.

İkinci aşamada hekim; sünnetin aşı olmaktan farklı olmadığını, bu aşının çok küçük ve ağrısız bir iğne ile yapılacağını (yapılacak yeri ve insülin iğnesini göstererek), sadece verilecek ilacın kola yapılan aşı da olduğu gibi hafifçe acıtacağını, aşıdan sonra pipisinin bayılıp 3 saat boyunca hiçbir ağrı duymayacağını çocuğa anlatmalıdır.

Yapılacak aşının pipiyi temizlemek için sürülecek antiseptik ilacın acıtmaması ve pipinin derisini kıvırırken acı duymaması için yapıldığı, herhangi bir kesme işleminin olmayacağı tatlı bir yalanla anlatılmalıdır.

Çocuğa başlangıçta bir aşının yapılacağı mutlaka söylenmelidir. Çoğu zaman olduğu gibi, ailenin çocuğu rahatlatmak için pipinin spreyle uyuşturulacağını söylemesi çok yanlıştır. İğneyi gören çocuk ailesine ve hekime güvenini kaybeder, sünnet süresince söylenen şeylere inanmaz, sürekli acı duyacağı endişesi ile korku yaşar, zorluk çıkarır.

SONUÇ OLARAK SÜNNET; BASİT BİR İŞLEM OLMAYIP, HEM PSİKOLOJİK HEM DE CERRAHİ BOYUTU İLE CİDDİ BİR MÜDAHALEDİR. UYGUN YERDE, İŞİN CERRAHİ BOYUTU YANINDA ÇOCUK PSİKOLOJİSİNİ  DE BİLEN UZMAN BİR HEKİM TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLMELİDİR.

Paylaş
#park #tıp #merkezi