Bebeklik Döneminde Sünnet

Bebeklik dönemi; çocuk gelişiminde, yenidoğan döneminden sonra başlayan ve 2 yaşına kadar geçen süreyi ifade eder. Bu sürenin ilk 6 ayı ile sonrasını farklı değerlendirmek gerekir. İlk 6 ayda yapılacak sünnet, yenidoğan döneminde bu fırsatı kaçırmış olanlar için değerlendirilmesi gereken 2. bir şanstır. Altı aydan sonra ki bebeklik döneminde ise seçici olmak, bebeğe özel olarak değerlendirmek gerekir.

İlk 6 aylık dönemin avantajları:

  • Sünnet bilinci olmadığından işlem sırasında bebek korku yaşamayacağı gibi, ileri de yaşanacak psikolojik travma da engellenmiş olacaktır.
  • Ağrı duyusunun gelişimi tamamlanmadığından, çok düşük dozda lokal anestezi ile gerçekleştirilebilir.
  • Sünnet sonrası ağrı kesici ilaç ya gerekmez ya da çok düşük doz kullanılır.
  • Yara iyileşmesi çok hızlıdır.
  • Büyük çocuklarda görülen şişme ve akıntı çok daha hafif yaşanır.
  • Sargı, pansuman ya da özel bir bakım gerektirmez.
  • Uzman ellerde kanama problemleri yaşanmaz.
  • Yenidoğan bölümünde anlatılan ilerde yaşanabilecek problemler ve enfeksiyon riskleri ortadan kalkar.

İleri bebeklik dönemi (6-24 ay):

Sünnet yenidoğan dönemi ve ilk 6 aylık bebeklik döneminde, herhangi nedenle gerçekleştirilememişse, bu dönemde yapılması, ileri yaşlarda yapılacak sünnete tercih edilmelidir. İlk iki dönem için saydığımız faydalar, geçen süreye paralel olarak nispeten azalmış olsa da büyük yaşta uygulanacak olanlara göre çok daha avantajlıdır.

Bu dönem sünnetlerinde iki konuda dikkatli olmak gerekir:

  • Bu dönem de bebek, alışkın olduğu ev ortamından farklı olan müdahale ortamında, muayene ve aşı deneyimlerini de anımsayarak huzursuz olur. Başlangıçta merak duygusuyla oyalansa da lokal anestezi ile birlikte genellikle ağlayacaktır. Bizim kültürümüzde bebek ağladığında anne hemen kucağına alır. Müdahale sırasında bu mümkün olmadığında, müdahale bitimine kadar ağlamayı sürdürür. Bu durum önceden özellikle anlatılmış olsa da aile bu süreçte bebeğin ağrı duyduğunu düşünebilir. Bu nedenle aile bu duruma hazırlanmalı, güvenleri sağlanmalı, gerekirse genel anestezi alternatifi de değerlendirilmelidir.
  • Yine bu dönemde bebekler hızlı kilo almakta, özellikle de penis kökü bölgesindeki cilt altı, ciddi derecede yağlanmakta, bazı bebeklerde penis iyice cildin içine gömülmektedir. Bu bebeklerde sünnetin de ödemiyle kesi hattı penis başının önünde, onun direnci olmadan iyileşeceğinden, büzüşme ve darlıklar ortaya çıkabilir. O nedenle riski olan bebekler zorunluluk yoksa sünnet edilmemeli, zorunlu durumlarda ise sünnet sonrası yakından izlenerek darlık oluşumuna izin verilmemelidir.

 

Paylaş
#park #tıp #merkezi